Aktuality, akce


ARCHIV 2008

 

Pavel Šabacký - 50. narozeniny

 

Zimní setkání přátel AT v Újezdu n. Lesy 20. 1. 2008

 

Svod dorostu, bonitace, svod plemeníků,

kondiční předvedení fen 6. 4. 2008 v Praze 9 - Újezdu nad Lesy

 

Plán akcí České komory ATK na rok 2008

 

Reportáž z Memoriálu Dory Geblerové 1.6.2008

 

Pes přítel člověka 06/2008

 

Letní výcvikový tábor ČK ATK Žirovnice u Pelhřimova 5. - 12. 7. 2008 - reportáž

 

 


 

 

 

 

 

3. ročník Memoriálu Dory Geblerové – „celoklubový závod erdelteriérů“

 

Po víkendovém výcvikovém setkání v Heřmanově Městci byla další klubová akce důkazem pracovního nadšení erdelů a jejich pánů - 3. ročník Memoriálu Dory Geblerové, konaný tentokrát v Žirovnici u Pelhřimova. Změna místa konaní proběhla nejen pro vyzkoušené zázemí z klubových výcvikových táborů, ale také pro ideální umístění „uprostřed republiky“. Západočech i Ostravák měl stejné podmínky.

Třetí ročník startoval v těchto kategoriích: FPr1, ZZO, ZM, ZVV1 a veterán. Zatímco co „všestranné“ kategorie byly prosty stop, otevřela se poprvé šance pro stopaře. Je to tím, že erdel patří k plemenům s úžasným nadáním pro pachové práce a jeho výborný nos bývá často využíván při záchranářském výcviku, kterému se věnuje možná více psovodů než výcviku všestrannému. Kategorie ZZO, ZM a ZVV1 byly otevřeny plně v rozsahu národního zkušebního řádu, oddíl pro veterány byl speciálně „ušit na míru“ erdelím seniorům, tedy bez skoků a jiných fyzicky náročných cviků. To byla správná volba, protože počasí bylo ryze letní, až tropické.

Kromě tradičně příjemné party erdelářů a nádherného přírodního prostředí kolem areálu Jitřenka akci zpříjemňovala přítomnost milé a spravedlivé Zuzany Huclové v roli rozhodčí a profesionální pomoc figuranta Mirka Valentina.

Zatímco v kategorii ZVV1, FPr1 a veteránů nastoupili zkušení psovodi, kategorie ZZO byla výbornou (mnohdy první) zkušeností a zkouškou nervů pro mladé psy nebo začínající psovody. Nervozita a případný smutek z výkonů se na konci závodu rozplynuly při předávání odměn a pohárů. Žádný z účastníků neodešel s prázdnou, a to nejen díky pohárům a plaketám od AT klubu, ale také díky velkorysým darům od společnosti Samohýl – od propagačních předmětů po velká balení krmiva Purina ProPlan.

I letošní ročník Memoriálu Dory Geblerové byl milým setkáním majitelů erdelteriérů, při kterém jsme si navzájem dokázali, že erdel pracovat nejen uměl, ale stále i umí. „Jenom“ je třeba jeho povahu systematicky sledovat a chovatelsky podporovat. Naším velkým úkolem a přáním je rozšiřovat naše řady o další milovníky plemene, kteří erdelovi dají vše, co potřebuje, tedy i seriózní aktivitu, „práci“. Díky takovýmto nadšencům můžeme i za rok odstartovat další ročník Memoriálu Dory Geblerové.

 

Simona Hošková

 

 

 

 

Pes přítel člověka 06/2008

 

V černovém vydání tradičního kynologického časopisu Pes přítel člověka objevíte na straně č. 19 reportáž a fotografie z výcvikového víkendu ATK v Heřmanově Městci, který se konal v dubnu 2008. Tímto článkem pí. Aničky Brettschneiderové se odstartovala nová "kampaň" na popularizaci a zviditelnění plemene. Další příspěvky do tohoto časopisu jsou v plánu (např. z Memoriálu Dory Geblerové) a pravděpodobně bude zadána i inzerce pro náš klub a webové stránky.

 

 

 

 

 

 

 

LVT V ŽIROVNICI U PELHŘIMOVA

 

V červencovém týdnu od 5. 7. - 12. 7. 2008 se sešla parta nadšenců pro výcvik a výchovu AT.

Naše řady rozšířilo i 8 majitelů jiných plemen.

V sobotu k večeru, kdy už byli všichni účastníci na místě, jsme se sešli v klubovně, abychom si vysvětlili, jak bude celý týden vypadat. Každý majitel dostal týdenní harmonogram na rozložení výcviku poslušnosti, stop a obran.

20 erdelů a 8 psích kamarádů různých plemen bylo rozděleno do 3 skupin dle v zkušeností jak psovoda tak u psa.

Během týdne se nezkušení stávali zkušenějšími a zkušení ještě více zkušenými.

Po večerech se při sezení probíraly zkušenosti s výcvikem, problém vychovatelnosti erdela s porovnáním s jinými rasy psů, legrácky spojené s vlastnictvím AT a jiné.

Neminul nás ani táborák spojený s opékáním buřtů.

Na konci tábora v pátek nastoupili všichni na závody dle vycvičenosti svého psa:

 

kategorie ZZO + stopa:   9 psovodů

kategorie ZM vč. stop:  10 psovodů

kategorie ZVV1 vč. stop: 4 psovodi

 

Figuroval Dan Suchopar, hodnotila paní Zuzana Huclová.

 

Bohužel v letošním roce skončilo naše 3-leté působení na LVT v Žirovnici. V příštím roce se sejdeme na stejně krásném místě v kempu ORION v Roudné u Soběslavi, a to v termínu od

4. 7.  do 11. 7. 2009.

 

Anna Brettschneiderová, výcvikářka České komory ATK