VÝCVIKOVÝ TÁBOR V ROUDNÉ U SOBĚSLAVI

 

 

Letošní tábor v Roudné u Soběslavi od 10. 7 .- 17. 7. 2010 by se dal nazvat jako “mega“ akce.

Kemp Orion se letos obsadil úplně celý, dokonce včetně pár pokojů v budově.

Letošní počet účastníků se nakonec zastavil na číslu 63 s 41 psy, z toho 32 psovodů se věnovalo výcviku. Skladbu plemen samozřejmě většinově určovali erdelové, ovšem partu zpestřovali také boxer, hovawart, němečtí ovčáci a další.

Protože je naše plemeno populární mezi záchranáři, postavila se letos poprvé jedna speciální skupina, která se věnovala záchranářské kynologii pod vedením zkušené instruktorky paní Jarky Černé s asistencí paní Helenky Klimčíkové.

Týden je velmi krátká doba na to, aby se dalo vysvětlit a předvést, jak se takový psí záchranář připravuje, přesto pejsci odjížděli se slušnými základy a psovodi se základními informacemi.

32 psovodů bylo rozděleno do 4 skupin a dle harmonogramu se celý týden cvičilo a cvičilo, a z některých se díky krásnému počasí i kouřilo.

Zbyl i čas na výlety po okolí a návštěvu výborné cukrárny v Soběslavi (pamatuješ Simonko).

Letos tábor nekončil tradičními závody, musíme ještě počkat aspoň rok na mladé (a nadějné) erdelíky, až dospějí na to, aby mohli podávat výkony. Tato skupina „našich erdelích nadějí" byla poměrně početná, a tak na tábor přijeli nejen noví pejskové, ale také samozřejmě jejich páníčkové, mnohdy nové posily našich řad nadšenců pro plemeno.

V pátek před odjezdem jsme se všichni sešli na ranním nástupu psovodů a jejich psů.

Následovalo přezkoušení od instruktorů, co se jejich svěřenci za týden naučili a jestli správně pochopili, jak pracovat se psem. Někteří majitelé teprve na táboře zjistili, čeho všeho je jejich erdel schopen se naučit.

Ještě je třeba se zmínit o „odborném personálu“ LVT:

- figurant p. Čestmír Plicka přijel pracovat z pejsky až z Valašského Meziříčí, byl velmi komunikativní a ochotně se věnoval. Uměl i pěkně vysvětlit principy práce na obraně,

- instruktoři čtyřech skupin psovodů, rozděleni dle specializace a také dle věku či vycvičenosti psa: ing. Stanislav Šlejtr, pí. Anna  Brettschneiderová, pí. Martina Mičánová („vypůjčena“ ze ZKO Újezd nad Lesy) a pí. Jarka Černá (specialistka na záchranářský výcvik).

A ještě moje malá, osobní poznámka na závěr:

Ve snaze všechno zvládnout za jeden týden, nechávají někteří majitelé AT své psy upravovat na táboře. Pes by měl být na těchto akcích mírně zarostlý, tedy dostatečně v předstihu upravený, aby lépe zvládal počasí.

Vžijme se do kůže takového čerstvě upraveného psa, co si asi „myslí“:

1. odvezou mě na celý týden do cizího prostředí, kde nemám ani vlastní pelíšek, kde nemám své známé tváře,

2. každý den mě nutí pracovat, ano, jsem zvyklý pracovat, ale doma trénuji méně (možná i méně než jednou za týden). Jsem tedy unavený, teď mne stojí i hodně sil vyrovnávat teplotu v nahatém kožichu a místo odpočinku jsem prostál půl dne na stole,

3. v krátkém kožichu (někteří jsou i oholení!) je mi najednou hůř, vše mne svědí, ráno studí rosa na stopách, tráva kouše do bříška při poslušnosti, a k tomu to všudypřítomné, silné slunce.

Děkuji, že budete více přemýšlet o fungování svého pejska na táboře, aby byl LVT pro něj co nejvíce příjemný a přínosný a těším se, že se ve zdraví sejdeme i příští rok na stejné místě

v kempu ORION v Roudné u Soběslavi.

Anna Brettschneiderová

výcvikářka ČK ATK