Dospělý            Štěně

 

 

Vysvětlivky:
VK – velmi krátká (1mm – 3 mm)
K – krátká (1 – 2 cm)
S – střední (2,5 – 4 cm)
D – dlouhá ( 3,5 – 5cm) 

Úprava srsti airedale teriéra

 

     Srst erdela ošetřujeme průběžně česáním hřebenem, vyčesáváním podsady trimovacím nožem a vytíráním srsti speciální rukavicí nebo kusem látky.  Asi jedenkrát za tři měsíce upravujeme srst celkově trimováním a to se již jedná o odborné ošetření srsti, při kterém trimovacím nožem modelujeme ideální tvar našeho zvířete. Toto zejména děláme před výstavou, kdy trimováním vlastně zdůrazňujeme klady exteriéru a snažíme se i vhodnou úpravou tak trochu setřít případné drobné chyby.

     Příprava pro výstavu by měla začít již několik měsíců před ní a srst by se měla průběžně ošetřovat a trimovat. K tomu nestačí jen znát přesně standart, ale je zapotřebí i cit a znalost předností a slabin psa.

     Ale nejprve několik základních rad. Před výstavou a tedy i před trimováním nikdy psa nekoupeme. K práci potřebujeme trimovací nůž, nůžky obyčejné, nůžky pro úpravu psa a kovový hřeben (řídký). Trimujeme vždy zásadně na pevném stolku se zdrsněným povrchem, aby to psovi neklouzalo.

     Délka srsti upraveného psa je rozdílná. Nejdelší srst je na nohou, v okolí nosu a brady, z trimovaných částí je delší srst na zádech, kratší na plecích, čele a stranách krku a úplně krátká na stranách hlavy, na přední části krku a v krajině pod ocasem. Důležité jsou nenápadné přechody mezi oblastmi této  různě dlouhé srsti.

     Trimovat začínáme na krku,  kde má být srst spíše kratší a postupně přecházíme na kohoutek, kde necháváme srst již delší, aby se zdůraznila výška kohoutku a správná linie krku.Směrem k ocasu je srst opět mírně kratší. Celkově však srst na zádech musí být dostatečně dlouhá, aby se její kvalita mohla řádně posoudit. Boky trimujeme na krátko.

     Přední fronta má přecházet do rovných, silných předních končetin. Při pohledu zepředu má být boční linie od plecí svislá a rovná. Lokty i tlapky nesmějí vybočovat do strany. Perfektní přechod z krátké srsti na pleci přes krátce otrimovaný loket na bohatou a dlouhou srst nohou je zvlášť cenný, zejména je-li zakončen uzavřenou malou tlapkou.

            Úprava zadních končetin může být přímo radostí, jsou-li končetiny bohatě osrstěné. Úpravou má být zviditelněné svalstvo stehen a to tím, že nejdelší srst je na předním okraji stehna, boky stehna jsou kratší a zadní partie jsou zcela krátce trimovány. Výčnělky sedacích kostí můžeme nechat mírně vyniknout. Zaúhlení zadních končetin zdůrazňujeme úplně krátkým trimováním až k patě, pod kterou opět ponecháváme dlouhou srst. Uzavřená malá kulatá tlapka končí naši práci na zadních končetinách. Pohledem na ně zezadu kontrolujeme, zda končetiny jsou svislé, rovné, silné a zda mají patřičný postoj. Toto můžeme úpravou zlepšit. Délka srsti na vnitřních plochách končetin zkrácením nebo právě ponecháním délky může vyrovnat případné odchylky od ideálního stavu. Perfektní přechod zevní linie stehna do delší srsti a zpět do malé tlapky je právě tím uměním, které korunuje naše dílo.

     A říká-li se, že erdela dělá hlava a hlavu dělají uši, nejsme tak úplně daleko od pravdy. A právě modelování hlavy je opět ten kousek umělecké činnosti. Musíme mít správnou představu ideálního standartu erdelí hlavy a podle něho vypracujeme co nejlepší tvar trimovaného psa.

     Uši se trimují úplně na krátko. U lehčích uší necháváme trochu delší srst. Je-li ucho příliš vysoko lomeno, ponecháváme trochu delší srst mezi ušima. Když je ucho těžší,

zastřihneme okraje uší co nejvíce, aby se uši opticky zmenšily a okolí uší trimujeme též úplně na krátko.

Profil hlavy má být plochý. Oko má být malé, tmavé, hluboce uložené a má mít tvar mandle. Správnou úpravou srsti okolo očí můžeme též zdůraznit správný typ a výraz. Srst nad okem zůstává  nejdelší nad  vnitřním koutkem a krátí se postupně k zevnímu koutku do několika milimetrů. A opět jsou důležité přechody od úplně krátké srsti na bocích hlavy do bohatého  dopředu sčesaného vousu psa.

     Věřte, že perfektní úprava srsti je poloviční vítězství na výstavě. Je zřejmé, že tento krátký článek nemůže být v tomto rozsahu přesným návodem, jak

prvotřídně upravit psa, protože se jedná spíše o všeobecné zásady a určitý postoj k trimování. Ale již přiložený obrázek něco napoví a článek dá alespoň v některém směru návod k práci. Samozřejmě je hlavně potřeba vidět odborníka při práci a nechat si vysvětlit jednotlivosti.

     Opakovaně nabízíme při svodech štěňat ukázku úpravy srsti, využijte ji!

 

Úprava srsti štěněte

     Když přebíráme malé štěňátko od chovatele, jsme poučováni, že hned od prvého dne máme štěně nejlépe denně kartáčovat a česat. Chceme-li, abychom v dospělosti neměli při úpravě srsti potíže, začínáme od počátku štěně stavět při česání na stolek /nebo trimovací stůl/, aby si zvyklo na tento způsob úpravy. Ušetříme si později hodně zlobení. Malý pes má ještě štěněcí srst, která se brzy vyčeše a dále česáním odstraňujeme podsadu. Častým pročesáváním srsti docílíme přílehnutí srsti, což je žádoucí. Češeme „po srsti“.

      Je dobré používat k pročesávání trimovací nůž, postupně původně dětská – tedy jemná štěněcí srst zhrubne. Trimovací nůž k pročesávání používáme na těch partiích těla, které jsou určeny k trimování: částečně hlavu, krk, záda. Srst na končetinách pročesáváme oběma směry hřebenem, též srst na čumáčku.

     S trimováním začínáme brzy, vlastně hned od počátku mírně seškubáváme srst, aby si štěně zvyklo. Na počátku žádné nadšení nebude projevovat, je ho třeba velmi chválit, hladit a hlavně dávkovat úpravu po chvilkách. Můžeme tak docílit, že v dospělosti se zvíře bude na úpravu těšit a na trimovací stůl naskakovat s radostí.

     Zvláštní pozornost při úpravě věnujeme hlavě a to uším a partiím okolo uší. Ty by měly být osvobozené od srsti, abychom jednak mohli sledovat tvar uší, aby silně zarostlé ucho nebylo deformované, mělo prostor k řádnému přilehnutí k hlavě. Zároveň můžeme vždy prohlédnout zuby, i to se musí štěně naučit. Čeká ho to na výstavách a všech chovatelských akcích.

     Malé štěně je v prvních měsících na plecích a stehnech ještě černě. Je dobré i tyto partie stále trimovat, dříve se nám vybarví. Nelitujte času, který věnujete úpravě štěněte. Vrátí se vám v podobě přilehlé a kvalitní srsti psa.