LETNÍ VÝCVIKOVÝ TÁBOR České komory ATK

v Žirovnici u Pelhřimova

7. – 14. 7. 2007

 

Letošní letní výcvikový tábor předcházela velká organizační příprava na tuto akci. Oslovila jsem firmu CANDY, která vyrábí a prodává krmivo a pochutiny pro psy. Podařilo se mě od nich získat sponzoring: reklamní tašky se vzorky krmiv, pochoutek pro psy a s knížkou o výchově štěňátka.

 

Plné dva večery jsem strávila rozpisem tréninku. Při počtu 29 psovodů se to vyplatilo, neboť každý majitel psa dostal svůj plán výcviku na celý týden. Tréninky jsem obsadila do dopoledních a podvečerních hodin, aby všem vyšel i volný čas na odpočinek nebo výlety do okolí.

 

7. 7. 2007 v sobotu po obědě začali najíždět první účastníci tábora. Bývalý pionýrský tábor “JITŘENKA“ má kapacitu 33chatek (4-6 lůžkových) a v tomto roce se celý obsadil: přijelo 22 erdelů, 3 boxeři, 1 dobrman, 4 belgičtí ovčáci, 1 něm.ovčák, 1 irský teriér a 2 foxteriéři. Mezi námi prožili týden i dva rozhodčí z výkonu: paní Huclová a pan Vychodil. První den v sobotu jsme tábor zahájili setkáním v klubovně, kde všichni obdrželi svoje programy na výcvik a řekli jsme si, jakým směrem povedou tréninky.Tábor končil závodem, který prověřil připravenost psovodů, u některých neznalých výcviku i talent pro práci se psem. Především ale všichni projevili odvahu a vůli závod nevzdat.

Počasí nám v prvních dnech nepřálo, občas sprchlo, sluníčko jsme moc neviděli a večery byly velmi chladné. Následkem tohoto počasí někteří z nás odcházeli večer do chatek nemytí a tak jak byli oblečení uléhaly do postele mezi své psí kamarády. Ti byli myslím velice nadšeni, že se odér v chatkách nemísil vůní exotických sprchových gelů. Nechci tímto pomlouvat všechny, byli i odvážlivci, co pod sprchy vlezli. Uprostřed týdne se počasí vylepšilo a s ním přišla i větší chuť na práci se psem.

 

Trénink klapal dle rozpisu a nervozita ze závodu u některých začínajících amatérů (účastníci prvního LVT) vzrůstala. Ve středu po obědě jsme měli s panem Vychodilem seminář o zkušebním řádu. Nejdříve pan rozhodčí řád přečetl a vysvětlil metodiku všech cviků, dále pokračovala veselá diskuze o tom, jak obejít některé metody, přelstít pana rozhodčího, když se zrovna nedívá (ale on vidí všechno) a co všechno může projít a co neprojde při zkouškách.V týdnu mohl každý, kdo měl zájem získat informace, vidět ukázky výcviku od party mladých zkušených psovodů, kteří byli s námi na táboře a pracují pod vedením p.Vychodila. Právě při sledování zkušenějších můžete mnohé okoukat a naučit se, jak se psem pracovat.

 

V pátek 13. 7. 2007 nastoupilo v 7 hodin ráno 29 závodníků v kategoriích ZZO, ZM a ZVV1 včetně stop. Pro začínající pejsky ve výcviku byly připraveny lehké nácvikové stopy. Závod hodnotila pí. Huclová. Akci odstartovaly stopy na pěkných travnatých terénech, na kterých předvedli i začínající psovodi slušné výsledky. Poslušnost byla už méně atraktivní a na obranu se těšili všichni.

 

Po skončení závodu proběhlo vyhodnocení výsledků v klubovně, již bez pejsků. Každý závodník dostal tašku se sponzorským darem, hrníček s hlavou psa svého plemene, diplomy a dle umístění poháry, plaketky a kokardy. Nezapomněli jsme ani na dětské účastníky, ti dostali pytlík laskomin.

Co na závěr? Tábor se nám všem vydařil, nikdo neutrpěl újmu na zdraví a hlavně na sebevědomí. Doufám, že se všichni sejdeme v příštím roce na žirovnickém týdenním, výcvikovém táboře ČK ATK, a to od 5. 7. 2008.

Chtěla bych poděkovat výboru České komory ATK za úhradu nákupu hrníčků s motivem erdela.

 

Anna Brettschneiderová, výcvikářka ČK ATK