Zdraví

 

Štěňátko – zdraví a výživa

 

     Novému majiteli se dostává do rukou 7-8 týdenní štěně a jedním z předpokladů dalšího zdárného vývoje je i jeho zdravotní stav. Samozřejmě, že pouhým pohledem nezjistíme vrozené vady nebo příznaky nemoci s delší inkubační dobou.

     Jak vypadá zdravé štěně? Mnoho nám napoví jeho nálada a celkový vzhled. Štěně má být čilé, veselé, hravé, bez známek plachosti nebo únavy. Štěně má být dobře živené, se silnou kostrou. Chovatel, který šetřil na stravě březí nebo kojící feny a dále pak na výživě štěněte, poznamenal toto štěně doživotně.

     Stav srsti je též projevem zdravotního stavu štěněte, má být lesklá, hustá. U zablešeného štěněte je předpoklad začervenosti. Pozorujeme též stolici, která má být tvarovaná. Při předání má být štěně od chovatele již 2-3krát odčervené. Přesto sami ještě štěně odčervujeme.

     Štěně má mít i správnou chuť k jídlu a chovatel poučí nového majitele detailně o způsobu dosavadního stravování. Ten by v prvých dnech pobytu v novém prostředí neměl být  měněn, aby si štěně mělo čas přizpůsobit novému obydlí a event. změna by měla probíhat postupně.

     Dnes již běžně předává chovatel štěňátko se vstupním očkováním, většinou kombinovanou vakcínou (psinka, leptospiroza, hepatitida). Očkování proti vzteklině probíhá až v 6. měsíci už u nového majitele. Nejlépe je hned vyhledat svého příštího veterináře a s předaným očkovacím průkazem si domluvit další plán očkování.

     Nemoci, proti kterým se v tomto útlém věku štěně očkuje, je ohrožují dokonce i na životě. Jedná se o virová onemocnění, která mají různé cesty nákazy a postihují též zvířata v různých údobích života. Jsou infekce, které vstupují do organizmu sliznicemi dýchacího traktu. Tyto infekce jsou velmi nakažlivé, jako např. psinka nebo tzv. kotcový kašel. Jiné infekce potřebují velmi intenzivní  styk např. krevní cestou, jako je pokousání a k těm patří vzteklina. Některé viry jsou velmi odolné proti působení okolního světa a tak za vhodných okolností přežívají měsíce až roky jako např. parvoviróza. Spec. Problém vytvářejí viry, které po prodělání nákazy a nemoci přetrvávají dokonce někdy celoživotně v těle napadeného zvířete a stává se tak rezervoárem nákazy, aniž by se to nějak projevilo. Znalosti všech těchto aspektů jako je cesta nákazy, vznik choroby, latentní bacilonosičství nám pomohou bojovat proti těmto infekcím. K prevenci infekce nám vedle správné výživy a dodržování hygienických zásad poslouží právě plánovité očkování.

     Dobrá výživa je velmi důležitá zejména v prvním roce života psa a rozhoduje o jeho dalším zdraví. Dobrá výživa však neznamená kvantum vitamínů, kalcia, tím můžeme nakonec spíš poškodit, neznamená to ani, abychom štěně překrmovali, protože obezita vede k nemocem.

     Je důležité, aby potrava byla vysoce kvalitní. Otázku, zda je lepší hotové granulované krmivo nebo doma připravované, zde nechceme řešit ani doporučovat. V prvém případě používejme vyzkoušená krmiva, kvalitní – teda dražší a spíše zahraniční provenience, tam si kvalitu ochrání konkurence. Mohli bychom totiž jako kuřecí granule kupovat kuřecí hlavičky a pařáty, které vídám odvážet ve velkém některými našimi firmami z blízkých drůbežích jatek. Pokud budete krmit domácí stravou, potom musí obsahovat dostatek masa a zeleniny, ale i tuky. Skutečně správnou vyváženost všech potřebných složek potravy dosáhneme jen obtížně.

     Stravu nesolíme a sladkosti dáváme jen minimálně – piškotek za odměnu. Při převzetí je štěně krmeno 5x denně. Postupně do půl roku přejdeme na krmení 2x denně a od 1 roku věku zvířete krmíme 1x denně. Nezapomínejme na čistou vodu, která má být volně k dispozici.

     Pes potřebuje ke správnému vývoji i dostatek pohybu. Denní procházky a dostatek pohybu jsou důležité pro vývoj kostí, kloubů i svalů. Běhání do kopce, ve sněhu, to vše zpevňuje svaly. Mladé zvíře však nesmí být přetěžováno a na to musíme myslet i při začínajícím výcviku (překážky, kladina apod.). Rozhodně v útlém věku nejsou vhodné vytrvalostní zátěže. Přetěžovat klouby svých končetin může i obézní pes svou vahou.

     Airedale teriér naštěstí není příliš postihován nemocemi, spíše ke stáru jsou to zhoubné nádory, které mu ztrpčují, event. zkracují život. Nicméně musíme věnovat pozornost degenerativním dědičným nemocem.